Ako má štát zareagovať na odchod Centier zdieľaných služieb?

Centrá zdieľaných služieb sú minulosť
Na Slovensku máme niekoľko Centier zdieľaných služieb nadnárodných firiem. Sú to pomerne veľkí zamestnávatelia v službách a platia ľuďom pomerne veľké mzdy.
 
Na Slovensko prišli v čase, keď sme mali nízku minimálnu mzdu aj nízku priemernú mzdu. Ľudia v nich celý deň sedia za počítačom, berú medzinárodné telefonáty a prepisujú údaje z jednej Excel tabuľky do inej. Áno, sú to robotníci modernej doby.
 
Tento rok viaceré z nich ohlásili PREPÚŠŤANIE. Dôvodom nie je Korona, ale fakt, že celkové náklady na zamestnancov dlhodobo stúpajú a v Indii sú ľudia lacnejší.
 
Čo sa týmto dá urobiť? Riešenie je jednoduché. Slovensko sa mentálne potrebuje posunúť tam kam patrí – k moderným znalostným ekonomikám a štát musí čo najskôr zareagovať.
 
Potrebujeme podporiť inovácie v našich domácich firmách a súčasne prilákať tie investície zahraničných investorov, ktoré sú zamerané na vyššiu pridanú hodnotu tvorenú ľuďmi – výskum, inteligentné technológie a to v každej oblasti.
 
Znie to pekne a v praxi to znamená napríklad toto:
 
1. Zaviesť výrazné odpočítateľné položky k dani z príjmu na re-investície pre firmy aj bežných zamestnancov s nulovou alebo nízkou byrokraciou. Ak peniaze späť vrátiš to podnikania, jednoducho neplatíš daň z príjmu. Ak si kúpiš ako osoba odborné knihy, časopisy či školenia, neplatíš daň z príjmu.
 
2. Úplne zrušiť byrokraciu pre výskumné projekty z eurofondov s tým, že sledovať sa bude predovšetkým výsledok a nie čiarka v nič-nehovoriacom pracovnom výkaze od-do s presným uvedením času odchodu zamestnanca na obed. Dnes je cieľom výskumných projektov predovšetkým vyplniť výkazy práce a iné tabuľky. Na čo je toto dobré?
 
3. Naliať 2x toľko peňazí do výskumu a školstva. A nie hubou, ale peniazmi v štátnom rozpočte a prevodom na IBANy výskumných univerzít, inteligentných hospodárskych parkov, škôl a firiem, ktoré produkujú skutočné novinky.
 
4. Zrušiť pojem celková cena práce a nahradiť ho týmto: dostaneš na účet a zaplatíš štátu. Iba takto ľudia pochopia, koľko im firma platí a koľko z toho dávajú našim politikom – ktorí si to posledné roky akosi zabudli zaslúžiť.
 
Ak to neurobíme, sme do pár rokov chudobná krajina, bez vyhliadky na lepšiu budúcnosť.
Kontaktujte nás