Demokracia v Bielorusku dostáva ďalšiu ranu

 
Demokracia v Bielorusku dostáva ďalšiu ranu. Bielorusko v prvom čítaní schválilo návrh zákona, ktorý zakazuje súkromných právnych zástupcov. U nás ich voláme advokáti. Okrem advokátov sú tu štátni právni zástupcovia, teda zamestnanci štátu.
 

Právo na spravodlivý súdny proces

Podstatou demokracie je právo na spravodlivý súdny proces. To čo my, slobodní Európania považujeme za samozrejmosť. Nuž, nie je to samozrejmé v krajine, ktorej hlavné mesto je vzdialené od toho nášho len 1000 kilometrov. V Bielorusku nie je ani demokracia, ani sloboda.
 
Ak bude štát v Bielorusku kontrolovať súdnictvo a súčasne aj obhajcov, tak súdne procesy budú formálne existovať. Ale bude sa jednať o úbohé divadelné predstavenie, ktorého scenár je nie len vopred napísaný, ale netreba sa namáhať. Napíšeme zo desať základných scenárov. Budú to všetko ľahko naučiteľné repliky. Nebude zaujímavá argumentácia, prečo je osoba vinná a ani výška trestu. Lebo ten vopred určí štátny orgán, ktorý svojho občana obviní.
 

Demokracia v Bielorusku: drž hubu a vesluj

Drž hubu a vesluj. Tak sa dlhodobo volá demokratické usporiadanie v Bielorusku. Ale nemajme žiadnu ilúziu. Aj keď máte akože súkromného obhajcu, jeho schopnosť Vás vysekať z problémov je takmer nulová.
 
Znamená to, že Bielorusom takto prezident Lukašenko zobral ilúziu poslednej štipky práva na spravodlivosť.
 

Demokracia nie je zadarmo

Držíme Bielorusom palce, aby vydržali. My si musíme uvedomiť, že demokracia nie je zadarmo. To, že ju dnes na Slovensku máme neznamená, že ju budeme mať aj o pár rokov. Za demokraciu a slobodu treba bojovať. Každý deň. Lebo kto zaspí na vavrínoch. Ten sa môže ráno zobudiť, ako nevoľník budúceho režimu.
 
 

Foto: canva.com

Kontaktujte nás