Dnes Vrbětice, zajtra Mochovce

Dnes Vrbětice, zajtra Mochovce. Odsudzujeme teroristický útok ruskej tajnej služby na Českú republiku. Vyhostenie diplomatov by malo byť len začiatok. Pokračovať by mali vylúčenia ruských dodávateľov z tendrov v rámci celej EÚ z rovnakých dôvodov, ako sa vylučuje Huawei. Kvôli riziku špionáže.

Ak ruskí tajní bez okolkov buchli Vrbětice, je až také nepredstaviteľné, že ak sa im niečo nebude páčiť, tak zajtra nebuchne bratislavská rafinérka Slovnaft, elektráreň Mochovce, alebo zo sveta jedným treskom nevymažú Spišský hrad? Argumentu, že určite nie, lebo sa niečo také boja urobiť, alebo že im na nás záleží, tomu dnes hádam už nikto neverí.

Dnes Vrbětice, zajtra Mochovce. Budeme sa mať kam ešte zobudiť?

Nad piknikom ruských tajných služieb sme v strednej Európe dlho zatvárali oči. Ruské ambasády v strednej Európe hosťujú vysoký počet ruských akože milovníkov kultúry s diplomatickým pasom. Tí buď obľubujú katedrály, sem tam sa zaujímajú o nákup zbraní a samozrejme financujú tých, čo v spoločnosti šíria proruské bludy.

Len či sme nad týmto oči nezatvárali príliš dlho?

Jedného dňa sa môžeme zobudiť a náš slobodný spôsob života bude fuč. Sloboda nie je zadarmo. A preto PIRÁTI neustále opakujú, že za slobodu sa bojuje každý deň.

Medzinárodné reakcie

Načo sledovať medzinárodné reakcie v Česku. Stačí sa pozrieť len na domáce reakcie. Rusko roky pracuje na vymytí mozgov ľuďom a uspeli. Je treba začať hovoriť nie o tom, čo je proruská propaganda, ale aká je strašne nebezpečná. Zmotala mozgy aj aktuálnemu českému prezidentovi a aj ich premiérovi.

Otázkou je, či je český prezident Zeman len ****holik, alebo mu vážne preplo. Toto povedal o útoku vo Vrběticiach >>

Na druhej strane nečudo, že českej hlave štátu v súvislosti s výrokmi o Vrběticiach nedochádzajú súvislosti. Aj u nás tento útok a hlavne reakciu vo forme vyhostenia agentov zo strany Slovenska vidí bývalý premiér Róbert Fico v ružovej optike rusofila. Títo starí slepci vidia veľkého brata, ktorý im bude financovať kampane. Rovnako sa chcú populisticky priživiť na ilúzií chudobných ľudí z regiónov, ktorí sa boja o prácu po korone a spomínajú na časy, keď Rusi všetko garantovali.

Pre všetkých ostatných pripomíname slávny výrok známeho herca Gandalfa z trilógie Pána prsteňov: „Utekajte, blázni“. Kto má rozum, od Ruska uteká. Je príliš veľké a príliš silné, aby sa nejakými mravčiskami, ako sme my alebo Česi, seriózne zaoberalo. Kto Rusku poslúži ako šašek, toho odkopne a určite ho nepodrží. Však pán Matovič, Sputnik one time alebo next time?

Čo o útoku vieme?

Ruskí agenti boli v objekte pred akciou. Tú chladnokrvne naplánovali a zrealizovali. Chceli pravdepodobne len zamedziť obchodu so zbraňami. Najpravdepodobnejšie nechceli spôsobiť miliardové materiálne škody a smrť dvoch nevinných civilistov. Nie žeby Rusku na dvoch otcoch rodín nejak moc záležalo. Agentom pravdepodobne aj za túto misiu dali vyznamenanie. Kolaterálne škody neboli zas také veľké. Asi by bolo lepšie, ak by nebol výbuch taký veľký, ale prečo by ruským agentom malo záležať na tom, čo nechali v Česku za sebou? Takto pravdepodobne u nich doma v Rusku o tom uvažujú.

O útoku ďalej vieme, že sa ho viac menej český prezident pokúsil bagatelizovať, zastať alebo vyžehliť. Minimálne popiera, že by boli dôkazy. Tie boli medzičasom prezentované medzinárodnému spoločenstvu a to ich zobralo na vedomie a akceptovalo. Aké Rusko, taký jeho agent Zeman, tak sa aspoň správa.

Ani český premiér Babiš nepoňal Vrbětice moc šťastne. Ale nečudo, je to v prvom rade slovák, premiér v českom kresle a tí radi organizujú plienenie eurofondov a bez ostychu porušujú zákaz konfliktu záujmov. Nečudo, je to pravdepodobne kríženec Fica a oligarchu v jednej osobe. Nuž Robo Fico mu musí závidieť, ani on nemohol byť naraz premiér a oligarcha súčasne. To už aj na Slovensku by mu zato niečo hrozilo. V susednom Česku sa Babišove miliardové prešľapy zametajú pod koberec. Nuž ale keď to Čechom nevadí. Čo sa im my Slováci budeme starať do polievky. V každom prípade podľa Babiša je útok ruských špicľov na muničný sklad, útokom na súkromnú firmu. Dúfame, že tým nechcel povedať, že až keď odpália Karlov most, tak to bude považovať za problém.

Zhrnutie: Či český prezident Zeman alebo český premiér Babiš. Jeden horší ako druhý. Smutné, že si český volič toto dosadil a hádam sa tento rok vo voľbách spamätá. Našťastie teraz je už aj alternatíva. Tou sú PIRÁTI a Starostovia. Držíme palce.

Čo navrhujú PIRÁTI

Piráti jednoznačne odsúdili útok na Vrbětice a podporili vyhostenie špiónov a bezpečnostné opatrenia Česka, aby nebolo zo strany Ruska ďalej ohrozované.

Aj napriek tregédii z roku 2014 sú Piráti predovšetkým stranou pre OBČANOV a preto sa sústreďujú na čo najrýchlejšie ukončenie marazmu. V tom je česká spoločnosť pod Babišom, ktorý dojí štátnu kasu tak rýchlo a tak veľmi ako sa len dá. Áno aj napriek tomu, že voľby v Česku majú byť tento rok, chcú Piráti iniciovať predčasné voľby, lebo ľudia si už neprajú žiť pod vládou zbojníka Babiša.
Kontaktujte nás