e-Faktúra ako ju navrhol Hegerov tím je nezmysel

e-Faktúra tak ako ju navrhuje Hegerov tím je nezmysel

Minister Financií Eduard Heger so svojim tímom predstavil, ako táto vláda vníma zjednodušovanie podnikania na Slovensku. Absolútnou novinkou má byť zavedenie e-Faktúry a teda povinného nahlasovania faktúry vydanej podnikateľom cez informačné systémy Finančnej správy. Pre férovosť treba uviesť, že e-Faktúra bude do niekoľko rokov povinná kvôli pravidlám EÚ.

Avšak Slovensko ide v zaťažovaní podnikateľov ďalej. U nás bude mať podľa návrhu Hegerovho tímu povinnosť v stanovenej lehote faktúru nahlásiť aj ten, kto ju prijal – kupujúci. A tento model buzerácie občanov nepozná zatiaľ nikto. Prečo? Lebo podnikatelia by sa vzbúrili a minister a vláda s týmito názormi by bola vidlami vyhnaná tam kam patrí – na hnoj.

Skúsme sa však zastať ministra financií Hegera a pozrieť sa nato, prečo je povinné nahlasovanie nákladov napríklad v deň prijatia faktúry dobrý nápad. Črtá sa nám jedno vysvetlenie. Pre toto: Každý podnikateľ na Slovensku je podvodník najvyššieho rangu a jedine takto sa dá bojovať proti sviniam podnikateľom. Bič a basa. Áno, autor takto nastaveného návrhu fungovania e-Faktúry si musí o všetkým podnikateľoch myslieť, že sú obyčajní podvodníci.

Alebo, nie sú?

V takom prípade, je zavedenie e-Kasy formou nenáročného automatizovaného systému výmeny dát a doplnenia GR kódu na faktúru pochopiteľné. Avšak úplne neoprávnené je požadovanie nahlasovania prijatých faktúr odberateľom (kupujúcim). Autora tohto nezmyslu by mali poslať pracovať inde. Určite nie pre štát, lebo štát tu je pre občana.

Ak by bola vo vláde Pirátska strana – Slovensko, tento návrh by sme podporili len s možnosťou kompenzácie nákladov spojených so zavedením e-Faktúry do 500 eur/firma a to na základe reálne preukázanej faktúry a úhrady za riešenie e-Faktúry. Prečo? Ak štát zavádza povinnosť, ktorá stojí peniaze podnikateľov nato, aby lepšie kontroloval výber daní, tak náklady na technické riešenie musí z istej časti znášať štát. Týmto spôsobom budú Piráti pristupovať aj k ďaším v budúcnosti zavádzaným povinnostiam.

Kontaktujte nás