Pôjde plán obnovy hore komínom?

Pôjde plán obnovy hore komínom?
Plán obnovy sa pečie za zatvorenými dverami. Tak ako všetko doteraz. Zvyklo sa to piecť pre našich ľudí. U novej vlády sa obávame naviac aj veľkej miery amaterizmu. Nekonzultujú, nemajú dlhodobú víziu. Len idú minúť miliardy.
 
Európske peniaze sa majú míňať transparentne. Toto míňanie začína pri tvorbe strategických dokumentov, ktoré určia na aké témy a za akých podmienok sa peniaze majú minúť. Na tieto témy najviac vplýva Vláda SR a následne tento plán odobruje aj Brusel. Ten však nemôže spochybniť elementárnu odbornosť pracovných skupín, ktoré plán zostavili a to ani vtedy, ak má o nich pochybnosť.
 
Funguje to tak, že občas si v demokratických voľbách zvolil. Tento krát si nezvolil zlodejov, ale zvolil si populistov. Tí majú spravidla plnú hubu rečí, ale kompetencií už pomenej.
 
Preto máme vážnu obavu, či sa veľká časť peňazí nenasmeruje nesprávnym smerom, či sa neurčia vágne priority alebo ciele, pri ktorých sa bude ťažko preukazovať dosahovanie míľnikov. Skrátka sa zas budeme roky boriť s problémom ne-čerpania, ktoré spravidla najlepšie využijú tí, ktorí vedia rýchle peniaze vytiahnuť.
 
To je doterajší osud slovenských euro-peňazí. Nevhodne nastavené plány čerpania, komplikovaný byrokratický systém. Tak to u nás bolo. Čerpanie sa zastavilo a potom vždy nabehli mafiáni a akože rýchlo čerpali a peniaze skončili rýchlym vyčerpaním hore komínom.
 
Ak budeme ďalej pristupovať k národným prioritám tak, ako doteraz a budeme sa brániť konštruktívnej kritike od odborníkov a verejnej diskusii, tak náš Pán Obnovy vo výške 6tich miliárd skončí. Ako obvykle, hore komínom.
 
Podobný názor na aktuálnu verziu Plánu obnovy a hlavne spôsob, ako bol spracovaný majú aj zamestnávateľské a podnikateľské asociácie.

 

Foto: canva.com

Kontaktujte nás