Predvolebná korupcia za stovky miliónov eur

Národná rada SR

Slovenská vláda schválila návrhy zákonov, ktoré budú na programe mimoriadnej schôdze parlamentu. Tá bude už za pár dní. Ide o návrh na zrušenie diaľničných známok, návrh a zdvojnásobenie prídavku na dieťa, ako aj návrh na zavedenie 13. dôchodku.

Ťažko hovoriť o nejakých systémových riešeniach, keďže o necelé dva týždne budú na Slovensku parlamentné voľby a vládne strany to majú poriadne nahnuté. Teda ide o typickú kortešačku. Kedysi stačilo dať voličom pivo a guľáš. Dnes sú v hre stovky miliónov eur. Z analýzy vplyvov na rozpočet verejnej správy totiž vyplýva, že celkovo sa očakávajú zvýšené výdavky rozpočtu verejnej správy kvôli zavedeniu 13. dôchodku viac ako 442 miliónov eur len v tomto roku. Ďalšie desiatky miliónov eur bude stáť zdvojnásobenie prídavku na dieťa a zrušenie diaľničných známok.

Je preto namieste otázka, či to vôbec môžeme dovoliť, keď v rozpočte sa s podobnými výdavkami nerátalo. Minister financií Kamenický sám nevie, odkiaľ na to zoberie peniaze. Správanie vlády tak pripomína heslo: Po nás potopa! Síce premiér Pellegrini tvrdí, že si to môžeme dovoliť, ale v postate ide iba predvolebnú korupcia. Najhoršie je, že v podstate legálnu.

FOTO: Obrázok od falco z Pixabay

Kontaktujte nás