Ak premiér nevie ako ľudí ochrániť, tak určite nepodporíme taký spôsob, ktorý umožní štátu sledovať občanov.

Názor

Slovenský parlament v skrátenom legislatívnom konaní schválil kontroverzný zákon, ktorý dovoľuje štátu, aby mohol narábať s informáciami z mobilných telefónov svojich obyvateľov. Tento zákon patrí k balíku opatrení Matovičovej vlády, ktoré majú zastaviť šírenie epidémie koronavírusu na Slovensku. Novelizácia zákona o elektronických komunikáciách umožňuje do konca tohto roka zbierať, spracúvať a uchovávať údaje, ktoré patria pod telekomunikačné tajomstvo.

Logicky, hneď sa ozvali hlasy, ktoré sú proti tomuto zákonu. Najhlasnejšie z terajšej opozície, konkrétne zo Smeru. Podľa poslanca Fica je návrh zákona „hrubým porušením základných ľudských práv.“ Zvláštne, že o porušovaní ľudských práv hovorí práve on.

Vicepremiérka Veronika Remišová však upozorňuje, že k zneužívaniu súkromných údajov nedôjde. Zároveň priznáva, že technické riešenie ešte pripravené nemajú. „V zákone je len širší legislatívny rámec, máme to nastavené na čas núdzového stavu, ale najneskôr do konca roka 2020. Konkrétne kroky, po koľkých hodinách sa to bude mazať a ako sa s tými údajmi bude narábať, predstavíme v technickom riešení. V každom prípade jediný, komu budú údaje sprístupnené, je Úrad verejného zdravotníctva,“ tvrdí Remišová.

Piráti vždy boli a vždy budú proti akémukoľvek obmedzovaniu ľudských práv. Lenže súčasná situácia nie je normálna a ľudia musia na určitý čas strpieť aj neštandardné opatrenia, ktoré sú zásahom do ich práv. Je nám jasné, že vláda a príslušné orgány, sa snažia urobiť maximum pre ochranu zdravia svojich občanov. Preto si myslíme, že načas musíme strpieť aj zásahy do našich práv. Ale veríme, že iba načas. Inak demokracia dostane poriadne na frak.

FOTO: Obrázok od Gerd Altmann z Pixabay

Pirátska strana - Slovensko