Vyhostenie Ruských diplomatov z územia ČR

Vyhostenie Ruských diplomatov

V uplynulých dňoch došlo k vyhosteniu Ruských diplomatov z územia Českej republiky. Stalo sa tak preto, že vyšetrovanie preukázalo vážny zásah ruských tajných služieb na území Česka. Jeho súčasťou je aj smrť českých občanov a teroristický útok zahraničnej tajnej služby na území Česka, ktorého súčasťou je výbuch muničného skladu.

Vyhostiť či áno, je to vôbec otázka?

Plne sa stotožňujeme s postojom Českej republiky ohľadne vyhostenia 18 ruských diplomatov, ako reakciu na závažné skutočnosti v súvislosti s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach.

Súčasne vyzývame Vládu SR, aby prijala rovnaký postoj a vyhostila ruských diplomatov z územia Slovenska. Na znak solidarity, spolupatričnosti a prejavenia našej zahranično-politickej orientácie.

Zaútočili na Česko alebo aj na nás?

Účasť ruských agentov na výbuchu muničných skladov v Česku, vnímame rovnako, ako útok na území Slovenska. Sme súčasťou EÚ a NATO a útok na nášho najbližšieho suseda, je útokom na nás.

Vzhľadom ku vzniknutej situácií, je z bezpečnostného hľadiska pre Slovensko do budúcnosti nevyhnutné, ukončiť akúkoľvek spoluprácu s Ruskou stranou v strategických podnikoch, ktorá by predstavovala, pre Slovensko bezpečnostné riziko.

Vrátane vylúčenia z obstarávaní a existujúcich projektov. Je zrejmé, že aktivity v Česku nie sú ojedinelé.

Ak nerozumieš prečo, tu je malý príklad

Dnes nemôžeme používať Google služby v zariadeniach Huawei a tieto sa kontrolujú alebo vylučujú zo stavby telekomunikačnej infraštruktúry. Prečo? Lebo je to nebezpečné a preto, že Čína cez ne získavala alebo mohla získavať citlivé údaje o USA či EÚ.

Malé obmedzenie jednotlivca pre bezpečnosť štátu je malá daň zato, že môžeme pokojne spať.

V Amerike padli dvojičky. Nemôžeme plnohodnotne používať mobily Huawei. V Česku vybuchol muničný sklad. Na Slovensku sme nedostali dokumentáciu na vakcíny Sputnik. Svet je zložitý. Musíme sa prispôsobiť. A správne zareagovať.

Kontaktujte nás